2010. augusztus 10.
Kedves olvasóim!
Sokáig gondolkodtam, hogy kéne egy olyan honlapot készíteni - a neten előforduló rengeteg közé- ami egy kicsit segít azoknak akik most kezdenek el háztartást vezetni, és minden egyes nap valami új akadállyal kell megküzdeniük.
Megpróbálom megosztani veletek a tapasztalataimat és elmesélni Én hogyan küzdöttem át magam a kezdeti nehézségeken és miként tanultam meg azt a rengeteg tudnivalót ami nélkülözhetetlen, hogy egy család működő képes legyen, bár én egyedül nevelem a fiamat, de higyétek el ez is eléggé ember próbáló .
Még nem tudom mivel is kezdem és hogyan folytatom, kezdő vagyok. Ezért nézzétek el nekem ha lassan és nehezen indulok. .
Mára ennyi, de kaptok egy már sokszor kipróbált receptet, amit elég nehéz elrontani.
Sokszor találkozom olyan receptekkel amikhez nincsen odaírva hány személyre adják meg a mértékeket. Ez eléggé nehéz annak aki most kezd el főzni. Előfordult, hogy megcsináltam a recept alapján az ételt és kevés/sok lett. Mivel mi ketten vagyunk a fiammal ezért megpróbálom 2 főre leírni nektek a recepteket, így lehet majd akár sokszorozni, amikor többeknek kell főznötök.
Mivel a mai vacsorakívánság a palacsinta lett, ezért ma ezzel kezdem. Tudom ezt mindenki tudja, de... vannak trükkök, ha nincs mondjuk szódád otthon.
Alap Palacsinta a'la Sárkánypocok.
Hozzávalók:
2főre
2 púpos merőkanál liszt
1 púpos kávéskanál cukor
1csapot kávéskanál só - minden édes süteménybe rakjunk sót, mert egyébként ízetlen lesz. Egyébként a só és a cukor együtt használva erősítik egymás ízét.
1 tojás
1 evőkanál olaj - hogy ne ragadjon
1/4 liter tej 1/4 liter szódavíz a hígításhoz - ennek hiányában nyugodtan lehet sima vízzel is készíteni, de ebben az esetben kell hozzákeverni 1 csapott kávéskanál szódabikarbonát, hogy könnyebb legye na tészta
Kb 15-20 db palacsinta lesz belőle
Elkészítése:
Érdemes mindig a száraz anyagokkal kezdeni, mert sokkal homogénebb lesz a tészta.
Ezért a lisztet, a cukrot, a sót - és ha szódabikarbónát használunk akkor azt is - kimérjük egy nagyobb tálba és összekeverjük. Majd beleütjük a tojást és ezt is jól belekeverjük. Én általában habverőt használok, nekem bevált. Akinek van robotgépe nyugodtan használja könnyebb dolga lesz.
Amikor a tojás elkeveredett a lisztes keverékkel és kis darabokat képez, akkor elkezdhetjük adagolni a tejet. Én mindig a tejjel kezdem, mert tapasztalatom szerint így könyebb eldolgozni a lisztet a folyadékban. Apránként adagolom hozzá és mindig keverem, hogy homogén állagú legyen, így sokkal könnyebb sima tésztát kapnunk. A tej után jön az olaj, amit szintén apránként dolgozok bele, mert ezzel a legnehezebb elkeverni a tésztánkat. Addig kell vele keverni, amíg teljesen elkeveredik az olaj a tésztánkban, majd jöhet a víz.
A vízzel is folyamatosan keverjük a masszát, amíg olyan állagú nem lesz a tészta, hogy ha belemerítjük a merőkanalat azt látjuk úgy folyik vissza a tálba mint amikor gyermek korunkban sárból főztünk levest.:-)
Nem jó ha túl lágy , de az sem ha kemény. A tészta állagát mindig az első palacsinta mutatja meg. Abban az esetben ha leragad akkor lisztet kell tennünk hozzá, de ezt is mindig apránként nehogy becsomósodjon. Bár a megadott mértékek kipróbáltak, de a liszt minőségétől is függ, hogy mennyi folyadékot vesz fel. Én általában ugyanazt a fajta lisztet használom, ezért tudom, hogy mennyi kell belőle.
Az is nagyon fontos, hogy a palacsintasütőnk nem használható másra, csak palacsintasütésére és elmosni sem szabad, mert akkor biztos, hogy leragad a palacsinta. Papírtörlővel szoktam kitörölni sütés után és úgy rakom el. A legjobb ha teflonos a sütőnk, mert akkor elég könnyű a dolgunk.
Az első palacsinta sütése előtt teszek egy kávéskanál olajat a serpenyőbe és felforrósítom, arra csorgatok rá egy normál méretű merőkanálnyi tésztát. Így nekem nem lesz se túl vastag se túl vékony.
Amikor látom, hogy a széle kissé barnul akkor megfordítom - vigyázat a teflon sütöhöz csak fa lapátot használjunk, mert egyébként felkarcolja a teflon felületet - és megsütöm a másik oldalát is.
Itt nem tudok semmi okosat mondani az időre, mert mindenkinek más a tűzhelye és a tempója is.
Az elkészült palacsintákat kedvünk szerint töltjük. Nálunk a nutellás a menő, amibe darált diót is szoktam szórni. Mennyei.
Tölthetjük, lekvárral, mákkal, túróval, kakóval, dióval
Jó étvágyat!
Üdv
Sárkánypocok